|

İllerin Ekonomik Performansı

funiture

orhan kaynakoglu


Son Yıllarda Özellikle İhracat Rakamlarında Atılım Yapan İllerin Temel Sorunları İşsizlik ve Yatırım Eksikliği Olarak Görülüyor

illeriyle ilgili bilgi veren oda başkanları, temel ekonomik gelişmeleri ve sorunları belirtirken, devletin yatırımcının önünü açmasını istediler.

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Şaban Baş, kentin gayri safi milli hasılaya sağladığı 6 milyar dolarlık katkıyla ekonomik anlamda Türkiye’nin en gelişmiş 6’ıncı ili konumunda olduğunu söyledi.

Baş, kentin Türkiye’nin sanayileşen ilk bölgelerinden biri olduğunu belirtti. Bu durumun Adana’da köklü bir sanayileşme geleneği ve sermaye birikimi yarattığını vurgulayan Baş, kent ekonomisinde son yıllarda, tarım ürünleri ticareti, inşaat, mobilya, gıda, elektronik ürünler, plastik, tıbbi malzemeler ve sigortacılığın öne çıktığını kaydetti.

Şaban Baş, ‘Ekonomik büyümeye paralel olarak, dış ticarette de özellikle son yıllarda büyük bir gelişme gözleniyor’ dedi.

Baş, Adana’dan her yıl başta Ortadoğu ve Avrupa ülkeleri olmak üzere aralarında Jamaika, Peru, Guatemala, Eritre ve Haiti gibi ülkelerin de bulunduğu dünyanın 177 ülkesine 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirildiğini, geçen yıl küresel krize rağmen 1 milyar 64 milyon dolarlık ihracat yapıldığını vurguladı.

En fazla ihracatın 105 milyon dolarla Irak’a yapıldığını anlatan Baş, ülke grubu olarak da en fazla ihracatın 480 milyon dolarla AB ülkelerine gerçekleştirildiğini bildirdi.

Baş, bu yılın 6 aylık döneminde de 561 milyon 385 bin 157 dolarlık ihracat yapıldığını ifade ederek, ‘Bu dönemdeki ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,4 arttı. Adana ekonomisi ve dış ticareti 2009’un yaralarını sarmaya başladı’ dedi.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yapınız