|

Metin DELİ ( EKOL MOBİLYA )

Başarımızın temelinde sevgi ve saygı yatıyor

Metin DELİ
EKOL MOBİLYA
Şirketin temelleri 1980;de Metin DELİ tarafından atılmış. Çalışan ustaların arasındaki dayanışma bizim için örnektir. Şirket kurulduğu günden itibaren birbirlerini kırmadan iş ortamında iş-aile sınırını doğru çizerek ilişkilerini devam ettirmişlerdir. İş ortamında rahat ve serbest bir şekilde fikirlerimizi paylaşırken aile ortamında saygı ve sevgiye dayalı olarak ilişkilerimiz yürüyor.”
Adana, Türkiye sanayisinin en önemli kilometre taşlarından biri olarak biliniyor. Adanalı şirketler, iş dünyasında yarattıkları istihdam ve kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çekiyor. Elbette, bu şirketler içinde (Metin DELİ EKOL MOBİLYA) akla gelen ilk isim oluyor.
Özellikle mobilya sektöründe adını duyuran EKOL MOBİLYA iş hayatına giriş hikayesi 1977,lere kadar uzanıyor. Yıllar içinde Mobilya üretimleriyle Adana ve tüm Türkiye’nin kalkınma ve istihdamına katkı sağlıyor. Mobilya tesisiyle de Adanada yatırım yapan Metin deli. global ekonomik krize meydan okurcasına yatırımlarına ara vermeden devam ediyor.

Eğitim çıraklıkla başlıyor
İlkokul yıllarından itibaren yaz tatillerinde ve boş zamanlarında Ahşap oymacılığı yaptığını söyleyen Metin DELİ, o dönemlerde şirketin kurumsal bir yapısının olmadığını anlatıyor: “Kurumsallaşma 80’li yıllardan itibaren başladı. O dönemde satış, montaj eğitimleri,atölye üretim birimlerinde çeşitli çalışmalarım oldu, tabir yerindeyse çıraklıktan başlayan bir eğitim süreciydi.Arabistana ihracatçı olarak profesyonel iş hayatına atılıyor genç işadamı Metin DELİ.

EKOL MOBİLYA Krize rağmen yüzde 12 büyüdü
Metin DELİ. görev ve sorumluluklarını şöyle tanımlıyor: “Bizim yaptığımız iş bir nevi marka yönetimi. Tüm markalar birbirinden farklı. Tüketici gruplarına giden, farklı seviyelerde algılanan mobilya markalarımızın sevk ve idaresi diyebiliriz.”

Çok köklü EKOL MOBİLYA şirketi olarak başarılarının altında yatan etkenler nelerdir diye soruyoruz? Dayanışma bizim için örnektir. Şirket kurulduğu günden itibaren birbirlerini kırmadan iş ortamında iş-aile sınırını doğru çizerek ilişkilerini devam ettirmişlerdir.İş ortamında rahat ve serbest bir şekilde fikirlerimizi paylaşırken saygı ve sevgiye dayalı olarak ilişkilerimiz yürüyor. Bu nedenle başarımızın temelinde saygı ve sevgi yatıyor diyebilirim.”

Türkiye’deki şirketleri değerlendiren Metin DELİ. “Türkiye’de tarım toplumundan ticaret toplumuna geçiş sürecinde biraz geç kalındı. Osmanlı’nın son dönemlerinde Türkiye’de toplu iğne bile üretilmiyor. Cumhuriyet yıllarında da savaştan çıkmış bir ülke… 1927’deki ilk nüfus sayımında büyük bir kısmı kadın ve çocuklardan oluşuyor. Özel sermaye birikimi yok, devletçilik ön planda… Bu şekilde bakıldığında Türkiye’de ticari hayat Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu’ya göre gecikmiş. Ama Türkiye açığı hızlı kapattı. Şu dönemlerde gerek ticari rakamlar gerekse sanayideki rakamlar oldukça iyi. Aile şirketlerine baktığımız zaman Türkiye’de 100 seneyi devirmiş bir aile şirketine rastlamak çok zor. Japonya’da 7 kuşaktır yönetilen aile şirketleri var, İsveçli bir kağıt firması 750 senedir yönetiliyor” diyerek dünya genelinde Türkiye’nin çok alt sıralarda olduğunu vurguluyor.

Metin DELİ. global ekonomik krize rağmen yüzde 12’lik büyüme sağlayan EKOL MOBİLYA.nın başarısının altındaki yöntemleri şöyle özetliyor: ” Önlemler aldık. Kredi borçlarımız zaten çok azdı ama var olanları da azalttık. Bu anlamda kriz de beklediğimiz gibi geldi ama bir krize rağmen büyümemizi sürdürdük. Geçen yıl kriz, çok derin yaşanmış olmasına rağmen yüzde 12 büyümemiz oldu. Özellikle mobilya sektöründe bir kaybımız olmadı.

EKOL MOBİLYA 32 senedir büyüyor. Türkiye’de dönem dönem ekonomik krizler oldu. 1994, 2001 krizlerini iş hayatının içinde yaşadım. Türkiye’deki büyümeler son 5-6 yılı çıkarırsak bir ileri bir geri; yani büyümüyordu. EKOL MOBİLYA.kurulduğu günden beri sürekli büyüdü; krizler dahil… Büyümeye meyilli ve öz kaynağı sağlam bir Şirket, 10-15 yıl sonra rakamlarını en az iki katına çıkartabilir. Gerek çalışan sayısında gerek bilanço bükülküğünde gerek aktif büyüklükte gerek ciroda gerekse kârlılıkta… Rakamlar bunu teyit ediyor. Başka sektörlere girilebilir, bilgi ve deneyimlerimizi dünyadaki başka ülkelere kaydırabiliriz ki şu an böyle bir misyonumuz da var. Mobilya grubunda (Avangard Yatak odası.Yemek odası. Koltuk takımları.Yenilikleri) projesinin içerisindedir. Yurtdışında mağazamız var. Hayalimiz bu deneyimlerimizi bütün dünya ülkelerine aktarmak, yaşamak” diyen Metin DELİ. EKOL MOBİLYA ile ilgili hayal ve beklentilerini aktarıyor.

Metin DELİ. EKOL MOBİLYA kurulduğundan beri ne olursa olsun tasarımlarımızı azaltmadık. Aksine şuna inanıyoruz; tüketicinin sizi yakalaması daha kolay olur. Ayrıca yeni tasarımların sonucunu hemen buğünden yarına ölçmek söz konusu değildir. Burada üretimi yeni tasarımlar ile ihracatı arttırarak.iç piyasa modellerinide yenileyerek çalışmalarımıza hız katacağız.Adanadaki en çok hatırlanan 10 markadan birisi olarak vaatlerimiz var ve bunları söylememiz gerekiyor.Bugün ilk 10 marka içinde akla EKOL MOBİLYA geliyorsa, bu öncelikle başarının sonra tasarımlarımızın orjinal duruşunun sebebidir. EKOL MOBİLYA.nın tüketicilere karşı sorumlulukları vardır, vaatlerimiz var.”

Yorum Yapınız