|

Necati ÇİKOĞLU

Necati ÇİKOĞLU

Necati ÇİKOĞLU

Necati ÇİKOĞLU

—-Özetleyecek Olursak—

1964 Yılında adanada dünyaya gözlerimi açtım.5 Kız 5 Erkek 10 Kardeşiz.Babam İrfan Elazığlı (mustafa)inşaat ustasıydı. annem Malatyalı Sevim tekel fabrikasında çalışıyordu.İlk öğretim 3.sınıf okuduğum yıllarda.Terzide çalışmaya başladım. 4. Sınıfa başladığımda Koltuk döşeme işine başladım.5.Sınıf bitince Ağaç oyma işine devam ettim. Sağlıklı yıllarım mobilya üretimi ile Meslek olarak noktalanmış oldu.İlk okul mezunuyum. Orta okulu dışarıdan bitirdim.Çıraklık okulundan mobilya Oymacılık ustalık belgesi aldım.Taekwon.do 1.Dan Siyah kemer sahibi.yim 15 Yıl spor yaptım. 4.çocuk babasıyım.Çocuklarımın 2 si de okul eğitimine devam ediyor.Hayatımın akışı bir trafik kazası sonucu değişti.1995 Yılında sol kolum sinir kesisi ile felç oldu.Tedavi olamadım.Doktor hatası ve bizlerin bilgisizliği.Türkiyede insana ne kadar değer verildiğini Öğrenmiş olduk.Kaza sonrası mobilya tasarımları yapmaya başladım bu şekilde ailemi geçindiriyorum.
——————————————————————————————————–

Dans Edip Evleniyoruz

1985 Yılında aile yakınlarımız ile Gideceğimiz düğüne bir davet almıştım.Gelin damat Naciye ve Zeki YILDIRIM.Komşuydular bizlere Ve bir Taekwondo gösterisi yapmamı istiyorlardı.Kabul ettim düğün için 6 adet kiremit alıp. Akşam salona getirdim Gösteri zamanı geldi.bir Poumse çilchang ile başladım.ve 4 Kiremit kırmaya geldi sıra. Onuda yaptım açık el vuruşu (sonnalmaki) Elim eklem yerinden çıktı.Belli etmiyordum bir seyirci davet ettim. Kiremiti nasıl tutacağını gösterip tutmasını sağladım.Döner tekme (düütçagi)ile kırdım fakat ayağım iç tabandan yırtıldı. Loş ışıkta kimse farketmedi devam ettim.Bir sandalye alıp üzerine Davet ettğim kişiyi çıkarttım. bir kişi daha istedim onuda diğerinin omuzlarına çıkatıp Kiremiti verdim tutuyordu Ve koşarak zıplayıp makas vuruşu (aphçagi) atıp kırdım. Selamlayıp gösteriyi bitirdim.Daha sonra aile yakınlarımızın yanlarına gittim. Herkes danstaydı ben yerimde duramıyordum.Elim incimiş ve ayağım kanıyordu. Arkamda bir kişi kalmıştı farkettim onu. Bu güne kadar hiç dans etmediğim. Teyzemin kızıydı.Utangaç bir şekilde dans edelimmi dedim.Eşlik etti bana ve düğün sonrası.Çıkışta doktorun yolunu tuttunca. Millet noldu? demeye başladı. Bir şey yok elim çıktı. Ayağım yırtıldı önemli değil dedim şaşırdılar. Gülme kırizine girdiler. Ayağıma doktor 7 dikiş attı Ve elimi sardı. Bir sınıkçıyada elimi yaptırdım 15 gün çalışamadım.O sırada teyzemin kızı dalga geçiyordu benimle. Büyüklerimiz iyi anlaşıyorlar diyerek. Aile heyetini toplayıp Sizi evereceğiz deyip ikna ettiler.1986 Yılında evlendim.bugün tam 28.yıllık evliyiz. Büyüklerimize şükran borçluyuz.
————————————————————————————————————–
14 Yaşındayken bir bisiklet istiyordum

Mobilya ahşap oymacı.lığı yapıyordum.Arkadaşlarımın çoğu işlerine bisiklet ile geliyordu Ve hafta sonları geziyorlardı.İmrenip özeniyordum bende mesailer ile biriktirdiğim. Haftalığımı tamamlayıp bir tane aldım.Hafta sonları eski baraj ve yeni baraj gezileri düzenlerdik.Oto yolları yoktu Apartmanlar yoktu O zaman her taraf köy yeri gibiydi.Adana türkiyenin en büyük köyü denirdi.Yağmur yağdımı sel baskını oluyordu. Baraj taşıyordu Anlıyacağınız ne çocukluk nede gençlik yaşamadık.
1978 Yıllarında Adana çok gezilecek yer değildi.ama gençlik güzeldi işte.

İlerleyen zamanda.1980 Gençel taekwondo merkezi.ne Spor için kayıt yaptırdım. Adanada tek.ti Taekwondo sporunu ülkemize getiren Büyük ustadır Şükrü GENÇEL.ve oğlu Anrenörlük yapıyordu bizlere Cem GENÇEL hocalarımız vardı.15 Sene devam ettim.1982 Antalya türkiye şampiyonasına katıldım ilk 8.e girdim. İçel akdeniz kupasında takım olarak 2 olduk.5 Şubat 1983 Milli takım seçmelerinde 5.oldum. İlk defa türkiye şampiyonasına katılıyordum (1982.1983 Adana 52 kilo musabakalarında 1.ci)Adana kapalı spor salonunda.Judo kursuna katıldım 1 yıl devam ettim.Taekwon.do sporu daha çok hoşuma gidiyordu.

1980 Yılında mobilya oyma atölyesi açtım. İşler çok iyi gidiyordu.Sonrasında yatak odaları imalatı yaptım.Kendi tasarımlarımı yapıyordum.1983 Yılında Antalya/Ankara/Samsunda askerliğimi onbaşı olarak yaptım.Karakuvvetleri bando ve armoni mızıkası.nda ilyas salman/ kemal uzun /selçuk özer ile birlikteydik.Samsun.a usta birliğine gidip orda terhis oldum.Güzel anılar ile bitirdim vatani görevimi.Askerlik süresince hep subaylar tarafından sevilen biri oldum.Sivil hayata başladım.ve bir araç almak istedim motorsiklet aldım.Zamanla düşüncelerimiz değişti.Otomobil almak istiyordum.Serçe 124 aldım.4 ay sonra değiştirdim sıkıldım.87 Model kartal aldım 2 ay kullandım.Bunuda değiştirecektim.Gözümü sıfır bir otomobile takmıştım.

Araya kurban bayramı girdi.Bayramın 4.üncü günü kozan.a dağarcık var piknik yeri.Almanyadan gelen amcamın oğlu hanımı ile.Katıldılar ben eşim oğlumuza 6 aylık hamileydi Ve kızım birlikte yola çıktık.Dönüşte mola verdik.Alman gelin Sandra arabayı sürmek istiyordu.Amcaoğlu murat dediki iyi kullanır. Misafir diye verdik kırılmasın.Yola çıktık 2 kilometre sonra. Aniden bir araç sollaması yaptı.ve 8 Takla attık.8/8 Kusurluydu.

Adana/Kozan yolu Sarıçam ormanı çıkışında.Aracın içerisinden dışarı uçmuşum Ve yolun dışındaki Hendek yakınına kaya parçasının üzerine sırt üstü düşmüşüm.Ordaki sazlıkta sivri bir kamış parçası bileğimi kesmiş.Garip bir olay yaşamıştım O esnada kendi bedenimin üzerinde Kendimi seyrediyordum Ayaklarımı göremiyordum.Hiç bir duygu hissetmiyordum. İleriden bir ses baba baba diye ağlıyarak bağırıyordu. Oraya doğru havada uçarak gittim Ve aracın içinde küçük kızım Ceylan bağırıyordu. Başka kimse bana görünmüyordu. Araç hurdaya dönmüştü.Ceylan.ın her tarafı kan içinde kalmıştı. Acı çeken çocuk baba baba diye feryat ediyordu.Bir süre seyredip tekrar kaya üzerindeki vucuduma göğsüme doğru hızla gittim ve sonrası.Adana balcalı hastahanesi.ne Yoldan geçen yolcular kaza yapan herkesi toplayıp götürmüşler.

Balcalıda.ki ilginç olayda benim Cesedimin üzeri örtülü bir şekilde koridorda bekliyormuş.Hastası olan yabancı bir kadın merak edip yüzümü açmış.Kim olduğuma bakmak için.Dağlıoğlu mahallesinden mehmet adında bir genç.Oda hastası için gelmiş Bizim ile ilgili değil ama Kadın yüzümü açınca Oda bakmış geçerken.Kadın birden bağırmış Vah vah yazık söyleniyormuş acıyarak.Mehmet arkasını dönmüş Ya ben bunu tanıyorum. Bizim orada oturuyor derken. Benim sesimi duymuşlar. Aniden kalkıp bağırmışım. Bana neden bakmıyorsunuz? Doktor ve hemşirelere küfretmişim ve tekrar düşmüşüm.Doktorlar.da Bu yaşıyor canlı diye tekrar bakıma almışlar.Bayramın 4.günü olması ve Uzman doktor yerine öğrencilerin elinden. Tedavi edilip eve gönderilmişim.

Bir hafta sonra aile dostlarımız dr.Ömer özpolat eşi Nevin hanım ile Geçmiş olsun ziyaretine gelmişler Ve benim bilincimin olmadığını Acil beyin filmi çekilmesi için. Bakıma alınmamı tavsiye etmişler.Numune hastanesinde 1.ay yatmışım. Eve tekrar dönmüşüm.Sonra evde garip olaylar gelişiyordu benim için.Kızın biri ağbi nasılsın diyordu.Yabancı gelmiyordu bana sordum. Ağbi ben fatma dedi şaşırdım 8 Yaşındaki fatma 18 Yaşına gelmiş. Neoldu ?dedim Kaza yaptın dedi. Ne kazası trafik banamı çarptılar? Yok araba kazası dedi.Bisikletmi hayır dedi arabanla. Almayı düşünüyordum ama dedim.Sonra motorsikletimi hatırladım.Eşimin hastanede olduğunu. Kızımın diğer odada olduğunu söyledi şok oldum.Evli değildim anlamaya çalışıyordum.Kardeşimin canı sıkılmıştı.Arabanı hatırlamıyormusun? dedi.Bende o an bir serçe 124. aldığımı hatırladım. Tamam dedim ama serçe ile ne yaptımki deyince.Oda kartal dedi ve işte o an beynimde bir gürültü. Kaza anında hissettiklerim hepsini hatırladım. Meğer hafızam 10 yıl geri kaymış.Tekrar bitkin düşüp uyumuşum.

Uyanınca duramıyordum.Kızımı görmek istedim. Diğer odada ağlıyor dedi babaannesi hiç susmuyor. Ne yaptıysak kandıramıyoruz.Beni gördü ve içlendi daha çok ağlamaya başladı. Bana çok düşkündü.Yanına yaklaştım ağlama yavrum dedim Ve sürekli bir huyu vardı. Ağladımı gözlerinin yanından öperdim hep susardı Destek alırdı sanki.Ben öptükten sonra sustu. Yat kızım dedim ve uyudu. Seyrettim bir süre.Benim hayata dönmeme Ceylan neden olmuştu. Bunu okuyan bir çok insan saçmalık diyebilir. Adını ne koyarsanız koyun. Bu benim gerçekten yaşadığım bir olay Ve her insanın mutlaka dünyada yapması gereken bir şeyler var. Bizleri hayata bağlıyor.Ceylan şu an meslek lise.si kuaförlük bölümü 3.sınıf.ta okuyor.Üniversite.ye göndermeye çalışacağım.Kuaför olacak allah kısmet ederse.
(Not:Ceylan Şu an çukurova üniversitesi 2 yıllık kuaförlük bölümünü bitirdi.İrfan 9.sınıf Atakan 5.Sınıfa gidiyorlar…. )

Eşimin sol ayagı diz üstünden Kopma kırığı şu an platin var.Benimde sol kolum bileğimden sinir kesisi ve kırık.Eksik tedavi sonucu şu an sakat kullanamıyorum kolumu.Sürekli sızlıyor.Boş durmak hiç iş yapamamak canımı sıkıyordu.1995 Yılından sonra mobilya tasarım kitabı. Çıkartmaya karar verdim. 2002 Yılına kadar sürekli tasarım yaptım. Kitabım için 365 sayfa Mobilya çizim örneği oluşturdum.Kitabımı baskıya alamadım.Masraflıydı beklemeye aldım.İmalatçılar üzerine teknik projeler geliştirip. Koltuk üretimi konusunda tasarımlar satmaya başladım.2000 adet Adana koltuk ihracatçılarında ve iç pazarında üretilmekte olan.projem var.
———————————————————————————————–
Özürlü Engelli Sakat Kelimelerine

Artık alıştım.Alınmıyorum benim için hayat çocuklarım için devam ediyor. Ve var olmaya devam edecek.Bana soracak olursanız.Bir toplumun kültürü. Kendi insanına verdiği değer ile ölçülür.Malesef toplum olarak. Çok kötü bir dönemden geçiyoruz.İnsanlarımızın duyarsızlığı bazan çok kızdırsada. Artık onlarında insan olduğu.nu hatırlayıp. Kendi içimize kapanmasını öğrendik.Ve çoğu zaman sağlıklı insanların Sorunlarına el atmak. Onlara yardımcı olmak. Benim için bir eğlenceye dönüşüyor.
Bu durumdan benim çıkarttığım pay (Engellilik ?Sorusu) Ferdin kendini tam bir disiplin altına alma. İdealini yavaş yavaş aşılayan. Bir düşünce ve yaşam biçimidir.Şeklini aldı
———————————————————————————————————————
Zor olan ne ?

Zor olan yaşamaktır.Cesaret ister Hayatın ne getireceğini bilemezsiniz.
Başınızdan geçen her hangi bir olay. Sizin sakat kalmanıza neden olabilir.
Her insan Her canlı bir adaydır.Ben en büyük şahidim.
Elimizde olan değerlere Sahip olmayı başarmak.
Kaybetmeden kıymetini hiç bir zaman bilememek.
Sağlıklı iken sakat olabileceğini düşünememek.
Gerçek sevgi ve saygıyı görmek.
İşte zor olan ve hep kaçtıklarımız.
——————————————————————————————————————
Gözü doymaz insanoğluyuz

Düşünüyorumda bisiklet için o kadar uğraştım.Yetmedi bir otomobil aldım.Yetmedi değiştim.ve oda yetmedi yine değişecektim.Hep gözümüz yükseklere bakarmışız.da farkında değiliz.
Zaman zaman insanlara bakıyorum.Aynı yarış devam ediyor.Hırs istek dolu doyumsuz bitmeyen bir yarış var insanoğlunda.
——————————————————————————————————–
Ne zaman güleriz ?

Küçük şeylerle mutlu olmayı.Öğrendiğimiz zaman
Beterin beterini Gördüğümüz zaman.
Ya ben seni yıllardır tanıyorum. Senin kolun sakatmıydı dendiği zaman.
Engelli olduğumu öğrenen kişi. İş veya bilgisayar konusunda hafife aldığı zaman.
Sağlığı yerinde işi var parası var iş yapamadığını söyleyip. Memnun olmadıgını duyduğum zaman.
Sağlıklı olupta iş bulamıyorum Kelimesini duyduğum an
—————————————————————————————————

ÇİKOĞLU TASARIM HAKKINDA

Çikoğlu Tasarım, yılların verdiği tecrübe ve birikimleri, özgün tasarımları, estetik çizgisiyle mutluluk ve rahatlığı getiriyor.
Çikoğlu Tasarım’ın tüm gönül dostlarının desteğiyle mobilya dünyasının duayenlerinden olma liyakatını kazanan Çikoğlu Tasarım şimdi de 38 yıllık tecrübesini Çikoğlu Tasarım’la yeniden siz alicenap dostlarına sunmaktan iftahar etmektedir. Aynı hız aynı heyecan ve aynı güvenilirlikle sağlam, uzun ömürlü oturma grupları, berjer ve kanepelerimizle yola devam ediyoruz. Sizlere yeni tasarımlar sunmaya devam edeceğiz.

[email protected]

[email protected]

Yorum Yapınız