|

VALİMİZDEN; “MERSİN VE ADANA ORTAK FUAR YAPSIN” ÇAĞRISI…

Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, ortaklık kültürünü geliştirmeyi ve ‘biz’ olabilmeyi önemsediklerini; bu nedenle artık Mersin ve Adana’nın fuar bakışlarını ortaklaşa yapması gerektiğini belirtti.

Valimiz; “Daha büyük bir geleceğe doğru ortak fuarlarla yol alalım” çağrısında bulundu.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından organize edilen, Forza Fuarcılık’ın düzenlediği Mersin 5. Mobilya, Evlilik ve Çeyiz Fuarı (MEÇEF) bugün açıldı. Yenişehir Fuar Merkezi’ndeki açılışta, Mersin ve Adana’nın güçlerini birleştirmesi dileği öne çıktı. Mersin dışından da firmaların katıldığı, son teknoloji ve tasarımların sunulacağı fuarın açılışında konuşan Valimiz, hem Mersin’in hızlı gelişimine hem de Mersin-Adana birlikteliğine vurgu yaptı.

Mersin’in giderek her alanda iddiasını pekiştiren, güçlendiren ve uluslararası alanda öne çıkan bir büyük kent olduğuna işaret eden Valimiz, kentin kuruluşundan bu yana ticaret temelli gelişmesi, uluslararası ilişkilerdeki belirleyici, etkin kimliği ve yeni dönemin uluslararası ilişkilerdeki giderek güçlenen stratejik değerinin; işbirliklerini geliştirmeyi, yükseltmeyi, fuarlara dair bu etkinlikleri çoğaltmayı zorunlu kıldığını söyledi.

Mersin’in, bugün satın aldıkları ve sahip olduklarıyla ekonomik anlamda Türkiye’nin ilk 5 büyük kentinden biri olduğunun altını çizen Valimiz, her alanda gelişen veriler ve her yıl olumlu anlamda değişen göstergelerin bunu çok açık bir şekilde ortaya koyduğunu ifade etti.

-DÜNE AİT NE VARSA, DÜNDE KALDI-

Valimiz, Mersin’in gelişimini ve büyüklüğünü şu cümlelerle anlattı:

“İstanbul sonrasında Türkiye’nin en büyük dış ticaret kenti, 16 milyar doları aşkın 2010 yılı sonu dış ticareti var. Mersin, Türkiye’nin en büyük 2. ve en yüksek büyüme gösteren birinci limanı, iki OSB’si tamamlanmış, üçüncüsünün başvurusu hazır olan ama dördüncüsü çok kısa bir süre içerisinde güncel ve gerekli olan bir sanayi kentidir. Türkiye’nin ilk kurulan ve bugün üretimdeki en büyük dış ticaret merkezi Serbest Bölgesi, tarımda Türkiye’nin toplam üretiminin sadece Mersin olarak yüzde 9’unu üreten ama tarımsal verimlilikte açık ara birinci kentidir. Lojistiği Türkiye’de 1980’ler sonrasında öne çıkan, belki de öğreten kentidir. Tüm bunlarla birlikte her dilden, her kesimden her renkten ve dinden insanın bir arada yaşadığı gerçek bir dünya ve Akdeniz kentidir. 2013’te Akdeniz’in kıyı ve çevresinin 25 ülkesinin olimpiyatlardan sonraki en büyük spor organizasyonu Akdeniz Oyunları’nda buluşacağı bir spor ve kardeşlik kentidir. Bu ölçek ve bu göstergeler, Mersin’i değerlendirmede ve yönetmede bilinen paradigmaları, alışkanlıkları artık geride bırakmamızı, yeni bir bakış açısıyla Mersin’in geleceğini kurgulamamızı ve kararlaştırmamızı zorunlu kılıyor. Bu toprakların dünyaya armağan ettiği insan sevgisinin zirvesi, gönüller sultanı Mevlana’nın dediği gibi ‘Düne ait ne varsa dünde kaldı cancağızım. Bugün yeni bir gün, artık yeni şeyler söylemek lazım’.”

“MERSİN VE ADANA ARTIK GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRMELİ, MERSİN BUNA HAZIR”

Konuşmasında, son dönemde ortaya çıkan Mersin-Adana güç birliği taleplerini de dile getiren Valimiz, Mersin’in son 1-1,5 yıldır yeni şeyler söylediğine, alışkanlıklarını terk ettiğine ve yeni bir ufka yelken açarak son derece hızla yol aldığına vurgu yaptı.

-BİR OLMAK; İRİ VE DİRİ OLMAKTIR-

Bunların arzuladığı gelişmeler olduğunu kaydeden Valimiz, “Biz ortaklık kültürünü geliştirmeyi, biz olabilmeyi de önemsiyoruz. Mersin olarak bu hızlı yürüyüşümüzde bütünleşerek çevremizle daha hızlı erişmeyi istiyoruz. Onun için bu çağrıyı bir kez daha yüksek sesle söylüyorum: Çukurova bölgesi başlığındaki Türkiye’nin en büyük iki büyükşehri arasında yer alan Mersin ve Adana’nın fuar bakışlarını artık ortaklaşa yapması, bir büyük geleceğe ortak fuarlarla yol alması gerekmektedir. Ve bu fuarlar 300 bin metrekarelik ayrılmış fuar alanında yapılacak, dünya çapında bir altyapıyla buluşacak büyüklüğü, derinliği ve zenginliği de bizlerle buluşturacaktır. Öncelik noktası, şekil ve ayrıntılarda değil esasta buluşabilmek ve bu hedefe doğru yol alabilmektir. Biz Mersin olarak bu çağrıyı yapıyoruz, buna hazır olduğumuzu bir kez daha paylaşıyoruz. Birlikten güç doğar, ‘bir olmak; iri olmak ve diri olmak geleneğimizden başlar’ düşüncesini hep birlikte harekete geçirelim istiyoruz. Bu yüzden inancımız, dileğimiz, inşallah çok yakın bir zamanda gerçekleştireceğimiz odur ki, değer yaratan, bu kentin ve bu ülkenin geleceğine katkı koyan her organizasyon artarak devam edecek, iş, istihdam, yatırım ve kalkınmış bir ülke geleceği olarak bizlerle buluşacaktır” dedi.

Açılışta konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da Mersin-Adana birlikteliğini ön plana çıkardı. Bu hafta yapılan Çukurova Kalkınma Ajansı toplantısında, Adanalı temsilcilerin fuarlarda birleşilmesi fikrini ortaya attıklarını belirten Özcan, “Toplantıda, Adanalı arkadaşlar tarafından, ‘Adana-Mersin kavgası yapılacağına bu fuarlar birleşsin, güçler birleşsin; belli zamanlarda Mersin’de yapalım, belli zamanlarda Adana’da yapalım ve bu fuar çalışmaları güçlü olsun’ temennisi ortaya atıldı. Bu proje üzerinde çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut ise her yıl ara vermeden düzenlenen fuarlarla Mersin’in hem bölgesel hem ulusal hem de uluslararası düzeyde ciddi bir tanıtım yaptığına dikkati çekti. Türkiye’nin 2008 küresel krizinden beri sıkıntılı günler geçirdiğini, dünyadaki sıkıntıların ülkeye yansıdığını kaydeden Aşut, “Ancak, güçlü finans yapımız, zamanında alınan tedbirler ve ekonominin iş dünyasını iyi bilen ellere teslim edilmiş olması, bizi bu fırtınalı denizlerde korudu. Bu süreçte Mersin olarak hiçbir projemize ara vermedik, hiçbir fuarımızı ertelemedik. Bu makamlarda oturan bizlerin her engelde pes etme ve vazgeçme lüksümüz olamaz. Bizler bir slalom kayakçısı gibi engellerin arasından geçmek ve hedefe ulaşmak zorundayız” görüşlerini dile getirdi.

17-25 Eylül tarihleri arasında gezilebilecek fuarda, katılımcıların çok geniş bir ürün yelpazesi ile son teknoloji ve tasarımlarını halkın ilgisine sunacaklarını bildiren Aşut, bu yıl MEÇEF’e aralarında Hindistan, Çin ve Senegal’den firmaların da bulunduğu 80’e yakın firmanın katıldığını belirterek, Mersinlileri fuarı gezmeye davet etti.

Konuşmaların ardından Valimiz, MTSO Başkanı Aşut ve Büyükşehir Belediye Başkanı Özcan açılış kurdelesini kesti. Valimiz ve beraberindekiler daha sonra stantları tek tek gezerek Bella mobilya firma temsilcileriyle sohbet etti.

Necati ÇİKOĞLU

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapınız