|

KENT KÜLTÜRÜ VE KENTLİLİK BİLİNCİ

KENT KÜLTÜRÜ VE KENTLİLİK BİLİNCİ

Biraz yürümeye karar vermiştim. Bir yandan Adana Belediyemizin yeni yaptığı parka gidiyordum yeşillikle gözlerimi dinlendiriyor bir yandan da hasret kaldığımız güneş ışınlarından doya doya yararlanmaya çalışıyordum.

Bir ara epeydir fırsat bulamadığım yürümeyi ne kadar özlediğimi düşünmeye dalmıştım ki kulak zarlarını delen bir korna sesiyle irkildim. İlk anda yaya olarak dalgınlıkla hatalı bir hareket yaptım da bana mı çalıyorlar diye kuşkulanmadım dersem yalan olur. Hayır, bana çalınmıyordu korna. Trafikte hata yapan bir sürücü ya da yayaya da çalınmıyordu. Son derece lüks bir otomobil parkın kenarında durmuş ha bire korna çalıp duruyordu. Neden sonra direksiyonunda fevkalade şık giyimli bir beyin bulunduğu otomobilden daha da şık giyimli bir bayan indi ve parkın öbür ucunda futbol maçı yapan ilköğretim beş ya da altı sınıf öğrencileri olması muhtemel çocuklara doğru dönüp “Ahmeeet! Ahmeet! Yavrum, haydi gidiyoruz” diye İnledi. Yavrusu maça öyle bir vermişti ki kendini top atsanız duyacağı yoktu. Bayan yavrucağına kızgınlığını ifade eden el kol hareketleri yaparak otomobile binerken şık bey yeniden kornaya basmaya başladı. Üç beş kez daha daaat, düüüt sesi çıkardıktan sonra otomobil yolun çocukların maç yaptıkları yere en yakın bölümüne ilerledi, orada durdu. Olabildiğince yüksek perdeden daaat düüütler yeniden salvo halinde yankılanmaya başlandı.

Parkın karşısında bahçe içinde güzel evler vardı. Yoldan geçen ben bu kadar rahatsız olmuşsam kim bilir huzur içinde yaşamak için şehrin bu tenha muhitine sığınmış insanlar neler hissetmişlerdir?

O güzel otomobil ile maç heyecanına dalmış evladının yakınına kadar gidip kapıyı açıp inmeyi ve bir kaç adım atıp kimseyi rahatsız etmeden meramını anlatmak varken mahalleyi ayağa kaldırmak da ne oluyor acaba ? diye düşünürken aklıma ilk gelen şey bilgisayar ve internet oldu
Eve vardığımda Adana Büyükşehir Belediyesi’nin internet sayfasından (Kent kültürü ve kentlilik) haberi aramak oldu.

Kent kültürü ve kentlilik

Okuyunca derin düşüncelere daldım. “Kent kültürü ve kentlilik bilinci” ne demektir ve hemşehrilerimize nasıl kazandırılacaktır? Büyükşehir belediyemizin binbir zahmet ve masrafla yaptıklarına bakılırsa bazen iktidar partisinin milletvekillerinden bilmem ne kolları başkanlarına kadar mühim zevatı halkla buluşturarak, bazen de ilk öğretimdeki çocuklarımızı saatlerce bir salonda tutarak, yarışmalar, festivaller, paneller sempozyumlar düzenlemek, takvimler, kitaplar bastırmak ve saire, ve saire…

Kuşkusuz bu sayılanların yapılması gereklidir ve yararlıdır. Ancak… Bunlar yapıldığında o güzel otomobili ile maç heyecanına dalmış evladının yakınına kadar gidip kapıyı açıp inmeyi ve bir kaç adım atıp kimseyi rahatsız etmeden. Meramını lütfedip anlatmayı (bence kent kültürü ve kentlilik tam da burada başlar) öğretebilecek miyiz muhtemelen üniversite bitirmiş, lüks otomobillere binen şık giyimli bay ve bayanlara?

Etiketler:

Yorum Yapınız