|

Can TURUS (Candemir TURUS) Ahşap Oymacısı

Can TURUS (Candemir TURUS) Ahşap Oymacı.sı

Can TURUS (Candemir TURUS) Ahşap Oymacı.sı

Can TURUS (Candemir TURUS) Ahşap Oymacı.sı

İş yerinde ziyaret ettiğim meslektaşım.Namıdeğer Can usta. Ahşap gürgen ağacı oyma işleri ile uğraşıyor.
10 Yaşında başladığı ahşap oyma işi ile harikalar yapıyor.35 yıldır bu işi severek yapıyorum diyor.bir yandan konuşurken bir yandan oyma işini yapıyor.ve elinden tokmak ve ıskarpilesini eksik etmiyor.
Onu seyrederken insan çalışmasına imreniyor.Eli ve işi temiz sanatını hakkı ile yapan ustalar Günümüzde yok denecek kadar azdır. Can ustada sayılı ustalardan biridir.Oymacılık işini özenle ve titizlikle başarılı bir şekilde yapıyor.Yaptığımız iş aslında çok önemli gelecek nesillere Antik oyma figürlerimizi desenlerimizi.Çok dikkatli bir şekilde aktarmalıyız.Dededen toruna misali Mesleğimizin gelecek nesillere örnek oluşturması
için Elimizden geleni yapıyoruz.Fakat birde işin aması var.Hayat şartları dünden bu güne çok değişti.Mesleğimiz acımasız ticaret anlayışı içinde. Kimse işinin emeğinin hakkını almıyor alamıyor.
Gelecek için ise.Çırak ve usta yetişmiyor.Allah sağlık verdikçe gücümüz yettiği sürece Mesleğimi icra edeceğim.Ben bu işi severek yapıyorum.Adana esnafı 20 yıl önce istanbuldan avrupadan model getirir onu yapardı.Tasarımcı yoktu taklit vardı.Fakat şimdi Adana esnafı işi o kadar ilerlettiki.Tasarımcılar var üretim kapasitesi fabrikalar düzeyinde. yani kısaca esnafta değişti.Her atölye kendi tasarımını yapıyor.Bu çok güzel bir olay.Adana.dan arabistan ırak libya türkmen cumhuriyetleri.Gibi sayısız ülkeye ihracat yapıyor.20 yıl öncesine bakarsak bir çok yenilikler ve değişimler oldu. İhracat patlaması yapıyor adana mobilya sanayisi.
Durum böyle iken. Kırizi bahane etmenin Ve çalışan iş yapan emek veren.Neden kazanamıyor buna bir anlam veremiyorum.

Etiketler:

Yorum Yapınız